ANUNȚ DE INTENȚIE - BISERICA SF. GHEORGHE - TULCEA

ANUNȚ DE INTENȚIE
Parohia Bisericii Ortodoxe Sf. Gheorghe din Tulcea informează comunitatea locală referitor la intenția de implementa proiectul Conservarea, protejarea si punerea in valoare a monumentului istoric Biserica ortodoxa "Sf. Gheorghe", numita si "Biserica Bulgareasca", "Biserica cu ceas" municipiul Tulcea, județul Tulcea, finanțabil în cadrul programului POR 2014-2020, Axa prioritară 5, Prioritatea de investiții 5.1 – Conservarea, protejarea,promovarea și dezvoltarea patrimoniului natural și cultural, Apelul de proiecte - POR/786/5/1/Impulsionarea dezvoltării locale prin conservarea, protejarea și valorificarea patrimoniului cultural și a identității culturale. Proiectul are ca scop punerea în valoare a obiectivului de patrimoniu, creșterea numărului de vizitatori și creșterea competitivității economice la nivel local.
Biserica Ortodoxa Sf. Gheorghe din Tulcea este monument istoric, fiind inclus în Lista Monumentelor Istorice din România 2015 la poz. 498 cu codul TL-II-m-B-05988.
Prin proiect, se urmărește:
 Restaurarea, consolidarea, protecţia monumentului (Biserica și turnul cu ceas)
 Restaurarea picturilor, fațadelor
 Reabilitarea finisajelor interioare/exterioare
 Consolidare – prin reabilitarea structurii
 Refacere imprejmuire - cu un soclu de beton armat
 Amenajare peisagistica
 Promovare turistică a obiectivului restaurat prin activități de marketing, inclusiv digitizarea acestuia
Proiectul a primit decizia Agenției pentru Protecția Mediului conform căreia proiectul propus nu se supune procedurilor de evaluare a impactului asupra mediului.
Aspectele tehnice detaliate se pot obține prin consultarea documentului atașat prezentului anunț: FIȘĂ CADRU PREZENTARE PROIECT.
Instituțiile implicate în derularea proiectului sunt:
- Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice - Autoritate de Management pentru POR
- Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud-Est - Organism Intermediar pentru POR
- Parohia Bisericii Sf. Gheorghe Tulcea - Beneficiar al investiției
Informații suplimentare se pot obține de la Parohia Sf. Gheorghe - Municipiul Tulcea, Strada Pacii nr. 19, telefon: 0721379459, e-mail:bisericasfgheorghetulcea@yahoo.com, persoana de contact – Grosu Ionut Raul – Preot Paroh.