Anunturi publice
 Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu va găzdui în perioada de 3-5 mai 2011 seria de manifestări dedicate culturii nord-dobrogene.
Cul-Tul-RO se dorește a fi nu doar un proiect cultural dedicat promovării culturii tulcene, a creatorilor şi a creaţiei lor prin dialog/expunere, care să pună în valoare experienţa culturală şi spirituală, acumulată de-a lungul anilor, ci și o provocare partenerilor culturali din județul Sibiu. Prin evenimentele programate, organizatorii intenționează valorificarea patrimoniului documentar, imagistic, artistic al actorilor culturali (colecţii de patrimoniu mobil: tip carte, pictură, fotografie, artefacte, filme, etc.), promovarea cooperării între actorii culturali care au puncte comune în activitatea lor sau care pot îndruma activitatea din domeniul cultural, redimensionarea locului şi rolului culturii în cadrul comunităţii, precum și facilitarea schimbului de informaţii şi bune practici între practicieni, grupurile ţintă, membrii comunităţilor participante, a dezvoltării contactelor interinstituţionale şi parteneriatelor, prin cunoaşterea altor culturi regionale. Proiectul Cul-Tul-RO este susținut și promovat de Consiliul Judeţean Tulcea, Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniul Cultural Naţional Tulcea, Episcopia Tulcii, Institutul de Cercetări Eco-Muzeale și Biblioteca Judeţeană “Panait Cerna” Tulcea, în parteneriat cu Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu.
Site realizat si gazduit de XWD Sibiu