Anunturi publice
 În după masa zilei de 16 octombrie, P.S. Sa Visarion a vizitat noua bazilică descoperită în vecinătatea străvechii cetăţi Noviodunum din Isaccea de astăzi.
Prin pronia lui Dumnezeu, luna aceasta datorită nivelului scăzut al Dunării a ieşit la suprafaţă zidurile unei biserici în stil navă cu altarul semicircular.
În urma discuţiilor avute cu dl. arheolog Florin Topoleanu, basilica descoperită datează din secolele V-VI d. Hr. Anul viitor o echipă de cercetători se vor ocupa de săpăturile arheologice.
Este, iată, încă o dovadă că pământul Dobrogei ascunde numeroase documente de piatră care certifică faptul că aici a propovăduit Sfântul Apostol Andrei şi prin urmaşii săi credinţa creştină a fost răspândită pe întreg teritoriul ţării noastre. Aici au fost martirizaţi sfinţi, care s-au rugat în aceste biserici şi care, în aceea vreme, fost exemple vii atât pentru cei de atunci cât şi pentru noi cei de astăzi.
 Site realizat si gazduit de XWD Sibiu