Anunturi publice
La Seminarul Teologic „Sfântul Ioan Casian” din Tulcea a avut loc astăzi o festivitate comemorativă închinată Holocaustului.
În deschiderea acesteia P.S. Sa Visarion episcopul Tulcii a rostit un cuvânt în care a scos în relief importanţa acestei zile ce aduce aminte de suferinţa îndurată de evrei dar şi de alte popoare în timpul celui de al doilea război mondial. P.S. Sa a scos în evidenţă rolul unor ierarhi români care au apărat drepturile evreilor în acea epocă: patriarhul Nicodim, mitropoliţii Nicolae Bălan şi Tit Simedrea.
Elevul seminarist Gelep Dan din anul IV a prezentat referatul „Holocaustul – o realitate a istoriei” după care a fost vizionat un film documentar legat de acest subiect.
La manifestare au participat profesorii şi elevii seminarişti precum şi alţi invitaţi.


 


Site realizat si gazduit de XWD Sibiu