Anunturi publice
 
În urma recentelor inundaţii din Moldova ca şi din Delta Dunării, situaţia sinistraţilor de acolo a devenit dramatică datorită lipsei de hrană şi de apă în primul rând.
 De aceea, potrivit îndrumărilor venite de la Patriarhia Română şi a îndemnului Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în cuprinsul Episcopiei Tulcii, cu binecuvântarea Preasfinţitului Visarion se vor organiza colecte în bani pentru ajutorarea celor aflaţi în nevoi.
 Aceste colecte se vor face la biserici în toate duminicile din cuprinsul lunii iulie.
 Cucernicii preoţi vor rosti un cuvânt de îndemn către credincioşi în acest sens şi vor stărui în rugăciune pentru ocrotirea şi ferirea de primejdii a neamului nostru.
 Dumnezeu să le ajute tuturor celor care au avut de suferit de pe urma inundaţiilor, să-i întărească, iar pe cei ce vor jertfi pentru alinarea suferinţelor semenilor să-i miluiască cu harul şi binecuvântarea Sa.

 
Site realizat si gazduit de XWD Sibiu