Anunturi publice
 
Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Visarion, Episcopul Tulcii şi cu acordul Înaltpreasfinţitului Eftimie, Arhiepiscopul Romanului şi a Preasfinţitului Ioachim Băcăoanul episcop - vicar, în perioada 24-27 iulie a.c. Sfintele moaşte ale Sf. Mc. Epictet şi Astion de la Halmyris au fost duse spre venerarea credincioşilor din oraşul Moineşti, jud. Bacău.
 Sfintele moaşte au sosit la Moineşti sâmbătă 24 iulie şi au fost depuse în biserica Sf. Mc. Pantelimon din incinta Spitalului Municipal de Urgenţă Moineşti unde s-au oficiat slujbe speciale.
 Marţi 27 iulie a.c. de sărbătoarea hramului acestui Sfânt locaş s-a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească de către un sobor de preoţi şi diaconi sub protia Preasfinţitului Visarion al Tulcii.
 Astfel credincioşii din acest oraş au avut posibilitatea de a se ruga la moaştele acestor 2 sfinţi martiri ce au pătimit la Halmyris în anul 290 şi care sunt cinstiţi în rândul sfinţilor doctori fără de arginţi. Dupa Sf. Liturghie, Preasfinţia Sa a vizitat şi bolnavii din secţia Terapie Intensiva a Spitalului Municipal Moineşti.

Site realizat si gazduit de XWD Sibiu