Anunturi publice
În perioada 23 – 30 iulie a.c. P.S. Visarion, episcopul Tulcii, însoţit de un grup de clerici din Eparhie, a făcut un pelerinaj în insula Lesbos. Cu acest prilej au fost vizitate mai multe locuri sacre din insulă, biserici, mănăstiri, situri arheologice paleocreştine. P.S. Sa s-a întâlnit cu Î.P.S. Iakovos mitropolit de Mytiline şi a slujit duminică, 28 iulie a.c., în biserica Panaghia Aghiasu Sfânta Liturghie arhierească. La sfârşitul slujbei la care a asistat şi Î.P.S. Iakovos, P.S. sa a rostit un cuvânt de salut oferind sfântului lăcaş o candelă confecţionată în Atelierele Patriarhiei Române şi transmiţând tuturor doriri de bine şi de spor duhovnicesc.
P.S. Sa s-a întâlnit în insula Lesbos şi cu un grup de tineri ortodocşi din Bosnia aflaţi în vizită la invitaţia Mitropoliei de Mytiline şi cărora le-a vorbit despre viaţa bisericească din România.
Site realizat si gazduit de XWD Sibiu