Anunturi publice
Sub preşedinţia P.S. Visarion s-au desfăşurat astăzi 2 august a.c. la Centrul Eparhial lucrările Permanenţei Consiliului Eparhial.
În cadrul acestora s-au dezbătut o serie de probleme de ordin bisericesc, economic, misionar – pastoral şi cultural.
Între acestea amintim: situaţia lucrărilor de restaurare a Sediului administrativ al Eparhiei, acordarea de ajutoare financiare unor unităţi bisericeşti ca şi unor persoane particulare, situaţia colectei la nivel eparhial privind ajutorarea parohiei Sfântul Gheorghe – Deltă a cărei biserică a avut de suferit de pe urma unui incendiu devastator, problema orelor de religie din cadrul unor unităţi şcolare din jud. Tulcea, colecta privind construcţia Catedralei Mântuirii Neamului ş.a.
S-a discutat de asemenea şi un proiect de colaborare cu Institutul ce Cercetări Eco- Muzeale Tulcea privind organizarea în luna septembrie a.c. a unui Colocviu cu tema „Recuperarea memoriei oraşului Tulcea 1878-1948 împlinire sau deziderat?”.
 


Site realizat si gazduit de XWD Sibiu