Anunturi publice
 Între 25 – 31 iulie a.c. s-a desfăşurat la Tulcea cea de a VI-a ediţie a Festivalului „Săptămâna Filmului interetnic” organizat de Primăria Tulcea în cooperare cu Asociaţia Centrului European pentru Diversitate.
 În fiecare seară pe scena din Piaţa Mircea cel Bătrân au evoluat pe rând formaţii artistice ale comunităţilor etnice tulcene: germană, bulgară, ucraineană, italiană, evreiască, romani, rusească, turco-tătară şi greacă care au prezentat spectacole folclorice specifice.
 Duminică, 31 iulie, cu prilejul încheierii acestei manifestări a avut loc un spectacol folcloric oferit de comunitatea grecească şi de Ansamblul „Baladele Deltei”.
 P.S. Visarion, episcopul Tulcii, a fost prezent la această manifestare rostind în deschidere un cuvânt de binecuvântare.
 Pentru o săptămână municipiul Tulcea a fost cu adevărat o capitală interetnică şi interculturală etalând valenţele spirituale ale locuitorilor judeţului dintre Dunăre şi Mare.


 Site realizat si gazduit de XWD Sibiu