Procesiune în municipiul Tulcea cu prilejul praznicului Botezului Domnului şi a sfinţirii Aghiazmei celei Mari

Marţi 6 ian. a.c. de ziua Botezului Domnului
, în toate bisericile din municipiul Tulcea se va oficia slujba Sfintei Liturghii. P.S. Sa Visarion va săvârşi Sf. Liturghie arhierească în Catedrala episcopală. Pe urmă, preoţii şi credincioşii se vor îndrepta în procesiune către faleza Dunării din oraş unde sub protia P.S. Visarion, episcopul Tulcii va avea loc slujba sfinţirii Apei celei Mari şi când, după tradiţie, va fi aruncată o cruce împodobită cu busuioc în apele Dunării.

Miercuri 7 ian. a.c. cu prilejul sărbătorii Sf. Ioan Botezătorul
, P.S. Sa Visarion, episcopul Tulcii va binecuvânta noua biserică cu hramul „Sf. Ioan Botezătorul” din localitatea Băltenii de Jos, prot. Tulcea. De menţionat că piatra de temelie a acestui sfânt locaş a fost pusă de P.S. Episcop Visarion la 1 iunie 2008, biserica fiind construită într-un timp record prin osârdia ctitorilor şi a credincioşilor. Este singura biserică din Eparhia Tulcii ce poartă acest hram.