La sediul Episcopiei Tulcii s-a desfăşurat astăzi 17 mai a.c. întâlnirea locală pentru planificarea strategică a Proiectului Forte.
 În cadrul Atelierului de lucru şi la care au participat 27 de preoţi, fiind  analizate proiecte pe domeniile Social şi Patrimoniu cultural.
În domeniul social au fost analizate: nivelul de profesionalizare şi specializare a reţelei de servicii sociale ale eparhiei, dezvolatarea de servicii sociale în cadul unităţilor administrative, dezvoltarea de parteneriate în scopul desfăşurării de activităţi sociale, etc.
În domeniul Patrimoniu - cultural s-au analizat capacitatea de conservare şi restaurare a patrimoniului cultural bisericesc şi eficienţa punerii în valoare a patrimoniului cultural – bisericesc.