Duminică 10 aprilie a.c. – P.S. Sa Visarion a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească în biserica cu hramul "Sf, Epictet şi Astion" din Avezzano, păstorită de P.C. Pr. Daniel Mititelu. Cu acest prilej P.S. Sa a oferit parohiei părticele din moaştele Sf. patroni ai Bisericii. La Sfânta Liturghie au participat o mulţime mare de credincioşi români stabiliţi în această localitate. P.S. a rostit un cuvânt de învăţătură legat de Evanghelia zilei ca şi de rolul postului şi al pocăinţei în pregătirea sufletească a creştinilor pentru întâmpinarea sărbătorilor pascale. O agapă oferită de parohie şi desfăşurată în curtea bisericii a reunit pe toţi participanţi la acest eveniment bisericesc. Tot cu acest prilej au fost binecuvântate şi două noi iconostase realizate în tară şi hărăzite acestui sfânt lăcaş.