Duminica 01 August 2021 - P.S. Sa Visarion, Episcopul Tulcii a slujit în prezența  Mitropolitului Iakovos de Mytilene  în Biserica Maicii Domnului din oraşul grecesc Agiassos.
După Sfânta Liturghie P. S. Sa a oferit mitropolitului Iakovos volumul omagial ,, Preafericitul Parinte Patriarh Daniel la implinirea a 70 de ani. '
Biserica în care a slujit Preasfințitul Visarion datează din epoca postbizantină.
In lăcaşul de cult se află numeroase danii ale voievozilor români, precum și o candelă mare din aur dăruită de voievodul moldovean Grigorie Ghika.
Lăcaşul de cult din Agiassos are în patrimoniul sacru o icoană făcătoare de minuni a Fecioarei Maria, pictată după tradiție de Sfântul Apostol Luca
Insula Lesbos se află situată în partea de est a Republicii Elene, fiind aşezată la o distanţă de aproximativ 20 km de Turcia.