Preasfinţia Sa Visarion episcopul Tulcii a efectuat în după masa zilei de 22 august a.c. o vizită pastorală în protopopiatul Babadag. Cu acest prilej a cercetat biserica parohială din Fântâna Mare, şantierul noii biserici ce se află în construcţie în filia Slava Cercheză precum şi biserica cu hramul „Sfinţii Voievozii” din filia Caugagia.
O scurtă vizită a fost făcută şi la Mănăstirea „Cuvioasa Paraschiva” din Visterna unde maicile au în plasament social cinci copii - membri ai aceleiaşi familii - rămaşi orfani de mamă.
În unităţile vizitate Preasfinţia Sa s-a interesat de buna întreţinere a lăcaşurilor de cult discutând şi alte problemele de interes general bisericesc, misionar şi filantropic.